
Komentář Karla Pilaře: Jak může fungovat šéf na dálku?
Mladá fronta DNES nedávno požádala našeho obchodního ředitele Karla Pilaře o jeho názory na téma fungování šéfů na dálku. On sám totiž tento model praktikuje a také se dlouhodobě věnuje tématům jako svoboda v práci, efektivní kancelář a podobně. Níže pro vás shrnujeme to nejzajímavější z jeho vyjádření.
„Ve vhodných oborech a specializacích určitě lze být dobrým šéfem i na dálku. Hezky to jde ukázat na naší společnosti Colop. Ve výrobní části v Borovanech, kde vznikají razítka, by to asi možné nebylo. Ale jednotlivé členy naší obchodně-marketingové sekce vedu na dálku, bydlí doslova po celé republice, a přesto vše funguje. Já sám mám kancelář 300 kilometrů daleko od hlavního sídla firmy a jezdím tam jen jednou za 14 dní nebo za měsíc. Jinak s kolegy vše řešíme pouze telefonicky a e-mailem.“
„Aby mohl šéf na dálku vůbec fungovat, měl by své lidi vést, ne řídit. Nediktovat jim úkony, které po nich požadujete, ale naopak je rozvíjet, vždy se jich ptát, jak by to udělali oni, jaký mají nápad, jak by situaci řešili. Pak vám nebudou bezradně volat pětkrát denně a na všechno se vás ptát, naopak budou časem fungovat jako samostatné jednotky a nebudou se bát leccos sami rozhodnout. Za těchto podmínek je potom fungování týmu a jeho vedení na dálku velmi dobře možné, protože se tým skládá ze sebevědomých jedinců, kteří se ani nebojí občas udělat chybu, a ne z loutek.“
„Někdo z šéfů by se mohl strachovat, že když bude tým fungovat na dálku, lidi se budou flinkat, zneužívat poskytnuté svobody. Já ale vždycky říkám, že s takovým člověkem ztratíte maximálně dva měsíce, déle ne. Nebojím se riskovat a do lidí investovat svou energii. Lepší je se třeba i několikrát spálit než přijít o kvalitního člověka, který vyžaduje určitou autonomii a svobodu v práci.“
„Se členy svého týmu se fyzicky vidíme jen jednou za dva týdny nebo za měsíc. S každým si pak domlouvám schůzku zvlášť na konkrétní čas. Já i můj podřízený máme předem připravená témata, která chceme probrat. Vše prodiskutujeme a domluvíme si kroky na další období. V mezidobí pak jsme v kontaktu přes telefon a přes e-maily a neinformujeme se zbytečně o každém úkonu, který děláme. Díky tomu stíhám kromě vedení lidí i spoustu další práce.“