Jaká tajemství skrývá výroba razítek? 

 

Představte si takové obyčejné moderní razítko. 

Připadá vám, že takový produkt musí být velice jednoduchý na výrobu? Možná byste se divili. 

Složitá vulkanizace, vstřikolisovna s 21 vstřikolisy, obtížný proces barvení, to vše velmi náročné na stabilitu procesu. Tolik jen stručný výběr z problémů, s nimiž se během výroby razítek musíme u nás v Colopu v Borovanech denně potýkat. 

Chcete se o tom dozvědět něco víc? Náš výrobní expert Petr Dražan pro vás na následujících řádcích připravil ochutnávku toho nejzajímavějšího.

Borovany COLOP
Razítka COLOP Green Line

Pojďme začít od Adama, tedy od vstupních surovin, které pro výrobu razítek potřebujeme. Na prvním místě bych zmínil granulát, z nějž potom ve vstřikolisovně vznikají plastové díly razítek.  Z devadesáti procent používáme typy ABS a POM. Jejich konkrétní aplikace závisí na využití daného dílu v razítku. Například u posuvných dílů je vhodný POM.

Další klíčovou surovinou je kaučuková přírodní guma. Dostáváme ji v patnáctikilogramových rolích, které následně na řezacím stroji nasekáme na potřebné formáty vhodné pro vulkanizaci. Ještě než k ní ale dojde, musí se materiál zchladit v 15stupňovém chladícím skladu. Jak vidíte, patnáctka je v této fázi výroby razítek jakýmsi magickým číslem.

Neméně důležité jsou pro nás i dodávky barev a barviv, zde je klíčová absolutní zdravotní nezávadnost. I kdyby razítko olízlo třeba dítě, nesmí se mu nic stát. Mezi další potřebné suroviny patří papírové kartony, speciální lepidla (pro lepení polštářku), filcové materiály (do polštářku), pěnové materiály, pružinky nebo třeba oboustranné lepící pásky.

Sestavte si razítko sami

Záhady vulkanizace

Pojďme se nyní podívat na samotný proces výroby. Klíčovou předvýrobní operací je vulkanizace. Jde o technologický proces, jehož cílem je zpružnění přírodní gumy, aby byla použitelná například pro výrobu datových a jiných razítek obsahujících písmena, čísla nebo různé symboly. Proces vulkanizace probíhá tři až čtyři minuty při teplotě 170-185 °C a tlaku 260 barů, a to na vulkanizačních lisech. Ty mají formy, do nichž se vkládají jednotlivé vulkanizační vložky (např. číslice s tečkou, bez tečky, v různých velikostech apod.). Vznikne pásek, na němž je třeba 30 jedniček, ty se následně musejí rozřezat.

Jen datových razítek u nás vyrábíme 58 jazykových mutací, takže si asi umíte představit složitost celého procesu a počet používaných forem. Další svízelí je, že proces vulkanizace je citlivý na vnější změny prostředí, například na změnu okolní teploty vzduchu (průvan). Výsledná nestabilita technologického procesu pak má velký vliv na kvalitu otisku hotového razítka.

Bez vstřikolisovny by to nešlo

Paralelně s vulkanizací probíhá i výroba plastových dílů razítek. K tomu slouží vstřikolisovna, kterou u nás máme vybavenou 21 vstřikolisy. Používá se zde 680 typů forem, které vstřikují celkem 2000 artiklů neboli typů plastových dílů.

Zdrojový granulát je skladován v papírových oktabínech z tvrdého kartonu. Z těchto oktabínů jej automatické nasavače dávkují do jednotlivých strojů. Výstupem je výlisek, který robot následně odloží na dopravník nebo příslušný díl sjede skluzavkou do bedny.

Z osmi lisů se pak musejí díly ručně skládat. Jde totiž o pohledové díly, které tvoří design finálního razítka a nesmí na nich být jediné škrábnutí ani jediná šmouha.

Vstřikolisovny najdeme v řadě průmyslových provozů, kde se také vyrábějí plasty. Naše specifikum je, že stříkáme hodně malých barevných dílů, v tom je to možná srovnatelné například s výrobou Lega. Každý den se tak u nás na lisovně přendává dvanáct forem. Vždy se stříká jen několik tisíc kusů daného dílu, pak změna. Kdežto například v automobilovém průmyslu se často stříkají najednou statisíce kusů třeba pět nebo deset dnů.

Co se skrývá uvnitř razítka?

Mimochodem, plastové díly jsou téměř v každém moderním razítku dominantní složkou, tvoří z něj například u datových razítek 70 až 80 procent. Ta jednodušší razítka mají 8 plastových dílů, ta nejsložitější až 16. Zbytek datového razítka pak tvoří ještě gumové vulkanizační pásky, pružinka, barva, polštářek a karton. Tato datová razítka vyrábíme v Colopu od A až do Z. K dalším razítkům vyrábíme jenom strojky a specializované obchody „razítkářů“ k nim pak zákazníkům dodělávají individualizované štočky například s adresou provozovny či jménem firmy. Vznikají u nás také například antibakteriální; ekologická; motivační; kapesní nebo dětská razítka. Nebo EOS razítka, takzvaná „razítka budoucnosti“ s velice ostrou grafikou, která jsou ideální na kresby a fotografie.

Náš největší provoz

Největším naším provozem je montáž, pracuje tam 111 z našich 160 zaměstnanců, vesměs ženy. Zde vznikají ze všech dílů kompletní razítka nebo strojky, které pak putují do 120 zemí celého světa. Kromě toho zde probíhá také například barvení podušek a polštářků, což je sám o sobě dosti specifický a obtížný proces. Práce v montáži je velmi náročná na pečlivost a přesnost.

Tak takhle nějak se rodí razítka. Až budete příště zase držet nějaké v ruce, alespoň budete vědět, co všechno se může skrývat v jeho útrobách a jak dlouhá cesta vedla k jeho vzniku.